خورشید ارام ، آیا طوفان خورشیدی در راه است

خورشید بسیار آرام است و این بسیار عجیب است ،که این ارامش ممکن است به معنی طوفان خطرناک خورشیدی در آینده باشد

خورشید در مقایسه با سایر ستارگان مشابه به طرز شگفت آوری آرام است ، این ممکن است به معنای آن باشد که در بعضی مقاطع وارد یک دوره فعالیت بالاتر خواهد شد.

فعالیت و درخشش متغیر یک ستاره توسط میدان مغناطیسی آن هدایت می شود، که باعث ایجاد مناطق تاریک به نام لکه های خورشیدی و لکه های ستاره ای شده است که رقم خوردن این اتفاق موجب ایجاد شعله های عظیمی می شود.تیمو رینولد و همکارانش در انستیتوی تحقیقات منظومه شمسی ماکس پلانک در گوتینگن  آلمان ، اندازه گیری این فعالیت را برای 369 ستاره ای که شرایطی به مانند خورشید دارند به انجام رساندند  .این تحیقات مشاهده شده توسط تلسکوپ فضایی کپلر و خورشید صورت گرفته و به مقایسه پرداختند .

این ستاره ها همگی دارای دمای مشابه ، ترکیبات شیمیایی ، سن ، اندازه و دوره چرخش  های تقریبا یکسانی با خورشید هستند . اما علیرغم همه این شباهت ها ، محققان دریافتند که تقریباً همه این ستاره ها درخشندگی و فعالیت بیشترب از خورشید دارند.

رینولد می گوید: “این ستاره ها به هر طریقی که ما میتوانستیم با خورشید مقایسه شدند و میدانیم در اندازه گیری های شرایط آن ها بسیار مشابه یکدیگر هستند ، اما بسیاری از آنها  در داشتن فعالیت های داخلی و سطح انرژی و درخشندگی تا پنج برابر بیشتر از خورشید را دارا میباشند و این تعجب آور بود. ”

” نتیجه گیری احتمالی این است که برخی از کیفیت ها و شاخص های بسیار زیادی از این مقایسه باقی مانده که هنوز ناشناخته است که داشتن این تفاوت های ذکر شده نسبت به خورشید در چیست ”

در یک نمونه بزرگتر از مقایسه 2529 ستاره – ما دوره های چرخشی این ستاره ها را مقایسه نکرده ایم  اما از هر نظر شبیه به خورشید هستند که بیشتر آنها دارای تنوع مشابه خورشید بودند که این بدان معنی است که ستارگانی با دورههای چرخشی ای که می توانیم اندازه بگیریم میتواند بسیار اندازه گیری های بی ثبات وبسیار متغیر را نشان دهند .

صرف نظر از این واقعیت ، وجود ستاره هایی همانندخورشید با تغییرپذیری بسیار بالاتر ، نشان می دهد که ممکن است خورشید در حال حاضر در یک مرحله موقت آرام قرار داشته باشد و فعالیت آن ممکن است در آینده تغیراتته چشمگیری را در پی داشته باشد.

او می گوید ، اگرچه ما دقیقاً نمی توانیم پیش بینی کنیم که چه اتفاقی می تواند رخ دهد ،اما این امر منجر به ایجاد شفق های درخشان و فوران های خورشیدی خطرناک  می شود که می توانند به شبکه های برقی ما آسیب برساند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.