اولین گیاه در ماه جوانه زد ؛ کشت گیاه در ماه امکانپذیر است

اولین گیاه درماه جوانه زد. نور خورشید و اکسیژن دو عامل مهم برای رشد گیاهان است، اما برای اولین بار چینی ها رشد یک گیاه در روی ماه را بدون این عوامل به انجام رساندند.

اگرچه پیش از این انسان رشد گیاهان در فضا را با پرورش گیاه در ایستگاه بین‌المللی فضایی تجربه کرده‌ بود، اما انجام چنین آزمایش‌هایی درماه بی‌سابقه است. سازمان ملی فضایی چین اعلام کرد بذرهایی که ماهنورد ساخته این کشور به کره ماه برده جوانه زده‌اند. این نخستین بار است که یک گونه زیستی در کره ماه رشد می‌کند. این مورد گامی مهم در تحقیق بلندمدت در فضا ارزیابی می‌شود.

اولین گیاه در ماه جوانه زد ؛ کشت گیاه در ماه امکانپذیر است

کاوشگر چانگ ۴ چین نخستین ماهنوردی است که نیمه تاریک ماه را که از زمین غیر قابل دیدن است، کاوش می‌کند. این ماهنورد که به تجهیزاتی برای تحقیق زمین‌شناسی در کره ماه مجهز شده، روز سوم ژانویه روی سطح ماه فرود آمد.

کشت گیاه درماه ؛ اولین جوانه زده شد

قابلیت رشد گیاهان درماه به عنوان بخشی ضروری از ماموریت‌های فضایی بلندمدت آینده تلقی می‌شود. به عنوان مثال سفر به مریخ حدود دو سال و نیم طول خواهد کشید و برخی از کارشناسان برای استعمار مریخ،ماه را به عنوان یک ایستگاه بین راهی در نظر می‌گیرند.

اولین گیاه در ماه جوانه زد ؛ کشت گیاه در ماه امکانپذیر است

کشت گیاه درماه به معنای آن است که فضانوردان به طور بالقوه می‌توانند غذای خودرا با کشت گیاهان در فضا به دست بیاورند؛ کاری که نیاز آنها برای بازگشت به زمین را برای مواد غذایی کاهش می‌دهد.

از جمله محموله‌های این کاوشگر محموله‌ای با خاک زمین است که حاوی بذر پنبه، سیب‌زمینی، مخمر و تخم مگس سرکه است. این گیاهان در داخل ظرفی مهر و موم شده که ماهنورد آن را حمل می‌کند، قرار دارند. این نخستین گیاه در تاریخ است که در دنیایی دیگر جوانه زده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.