مایکروسافت برای اولین بار در تاریخ فعالیت خود، اولین محصولش را مبتنی بر کرنل اختصاصی لینوکس با عنوان Azure Sphere معرفی کرد.

مایکروسافت روز گذشته اولین محصول خود را که مبتنی بر لینوکس است، معرفی کرد. مایکروسافت این محصول را با استفاده از کرنل اختصاصی خود& مبتنی بر لینوکس، توسعه داده است. محصول جدید مایکروسافت Azure Sphere نام دارد.

آژور اِسفر یک محصول سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است که برای افزایش امنیت ابزار‌های ورود شبکه نظیر روترها توسعه یافته است. این محصول از وجود میکروکنترلر یا ریزپردازنده‌هایی بهره می‌برد. سیستم عامل مورد استفاده روی آژور اِسفر که امکان استفاده از ریزپردازنده‌ها را ممکن کرده، همان پلتفرم مبتنی بر لینوکس است.

برد اسمیت از _مایکروسافت در این رابطه چنین اظهار نظر کرده است:

این برای اولین بار در طول ۴۳ سال اخیر است که ما محصولی مبتنی بر _لینوکس را رونمایی کرده و آن را عرضه خواهیم کرد.

مایکروسافت در حالی یک محصول مبتنی بر _لینوکس را رونمایی کرده که استیو بالمر، مدیرعامل پیشین ردموندی‌ها، چند سال پیش _لینوکس را به سرطان تشبیه کرده بود.

_لینوس توروالدز، توسعه دهنده‌ی _لینوکس یا همان هسته‌ی GNU/Linux به این نکته اشاره کرده بود که استفاده‌ی مایکروسافت از لینوکس به معنای پیروزی وی و دوستانش در جبهه‌ی لینوکس است.

_مایکروسافت در سال‌های اخیر با درک اهمیت _لینوکس و جامعه‌ی متن‌باز، نرم‌افزار‌ و اپلیکیشن‌های مختلفی را برای لینوکس منتشر کرده که از جمله‌ی آن باید به انتشار SQL Server برای _لینوکس اشاره کرد.

همچنین باید به استفاده‌ی گسترده از لینوکس در سرویس‌های کلاد آژور نیز اشاره کرد. آمارهای ارائه شده نشان از این دارد که نزدیک به ۴۰ درصد از ماشین‌های مجازی نصب شده روی آژور، لینوکس هستند. امروزه _مایکروسافت پشتیبانی از توزیع‌های مختلف سیستم‌عامل _لینوکس را نیز افزایش داده است. از جمله‌ی توزیع‌های پشتیبانی شده توسط _مایکروسافت باید به CentOS، CoreOS، Debian، Oracle Linux، Red Hat Enterprise، SUSE Linux Enterprise، openSUSE و Ubuntu اشاره کرد.

البته باید به این نکته اشاره کرد که _مایکروسافت پیش از این محصولات مبتنی بر _لینوکس را تولید کرده که از جمله‌ی آن باید به Azure Cloud Switch اشاره کرد که در واقع یک سیستم‌عامل کراس پلتفرم برای سوئیچ‌های مورد استفاده در دیتاسنترها است. این محصول در مصارف داخلی مورد استفاده قرار گرفته و ردموندی‌ها این محصول را بصورت عمومی راهی بازار نکرده‌اند. البته یکی دیگر از تفاوت‌های محصول رونمایی شده در سال ۲۰۱۵ با آژور اسفر این است که محصول جدید مبتنی بر کرنل اختصاصی لینوکس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.