احتمال همکاری واتساپ و مایکروسافت برای توسعه اپلیکیشن یونیورسال ویندوز 10

احتمال همکاری واتساپ و مایکروسافت برای توسعه اپلیکیشن یونیورسال ویندوز 10

به نظر می‌رسد مایکروسافت در حال همکاری با واتساپ است تا اپلیکیشن یونیورسال جدیدی برای دستگاه‌های مختلف ویندوزی طراحی کنند.

واتساپ در ویندوز ۱۰ موبایل، یکی از آخرین اپلیکیشن‌های پلتفرم موبایل مایکروسافت است که هنوز به‌طور منظم به‌روزرسانی می‌شود. متأسفانه این اپلیکیشن با استفاده از پلتفرم سیلورلایت توسعه داده شده است؛ پلتفرمی که برای توسعه‌ی اپلیکیشن‌های ویندوزفون ۸.۱ و در سال ۲۰۱۴ مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما این مسئله بدین معنی است که نمی‌توان از این اپلیکیشن در ابزارهای متکی به نسخه‌های متفاوت ویندوز ۱۰ استفاده کرد.

از این‌رو، اگر دستگاه اسرار آمیز مایکروسافت موسوم به «آندرومدا» سرانجام از دنیای شایعات به جهان واقعی وارد شود، امکان اجرای اپلیکیشن فعلی موبایل واتساپ روی این دستگاه وجود نخواهد داشت. این در حالی است که ابزارهای قابل حمل همچون آندرومدا شدیدا به اپلیکیشن‌هایی مانند واتساپ نیاز دارند. خوشبختانه به‌ نظر می‌رسد ردموندی‌ها در حال همکاری با واتساپ هستند تا نسخه‌ی سیلورلایت واتساپ را به یک اپلیکیشن یونیورسال برای تمام پلتفرم ویندوز تبدیل کنند؛ نکته‌ی جالب‌ توجه این است که رابط کاربری این اپلیکیشن نیز به‌روزرسانی خواهد شد و از طراحی موسوم به فلوئنت دیزاین مایکروسافت بهره خواهد برد.

احتمال همکاری واتساپ و مایکروسافت برای توسعه اپلیکیشن یونیورسال ویندوز 10

تصاویر مفهومی رابط کاربری جدید واتساپ، توسط طراحی که به استخدام مایکروسافت درآمده و به‌ نظر می‌رسد در حال کار روی نسخه‌ی آتی واتساپ است در وب‌سایت Behance قرار گرفته. متأسفانه توضیحات زیادی در کنار این تصاویر قرار نگرفته و در حال حاضر نیز این طرح‌های مفهومی از وب‌سایت Behance حذف شده‌ است. اما این تصاویر را می‌توان به‌عنوان نشانه‌ای از همکاری میان واتساپ و مایکروسافت قلمداد کرد. تنها اطلاعات موجود، توضیحات کوتاهی است که در کنار تصاویر منتشرشده قرار داشت:

[megadesc]واتساپ اپلیکیشنی چندپلتفرمی و تحت مالکیت فیسبوک است. شما می‌توانید با استفاده از این اپلیکیشن‌ تماس‌های تصویری برقرار کنید و همچنین پیام‌ متنی و صوتی، اسناد و موقعیت مکانی کاربران را ارسال کنید. من در حال پشتیبانی از این تیم بودم تا واتساپ را به یک اپلیکیشن یونیورسال ویندوز تبدیل کند. ما می‌خواهیم آن‌ها اپلیکیشنشان را به ویندوز ۱۰ دسکتاپ بیاورند و واتساپ‌ را با ویژگی‌های ویندوز ۱۰ همچون اینک (ویژگی‌های مبتنی بر استفاده از قلم و طراحی) و طراحی فلوئنت یک‌پارچه کنند. این پروژه نتیجه‌ی موفقیت‌آمیزی داشت و منجر به همکاری واتساپ و مایکروسافت شد؛ ما نیز توسط تیم واتساپ مورد ستایش قرار گرفتیم.[/megadesc]

همکاری مایکروسافت و واتساپ؟

بر اساس توضیحات پروژه، به‌ نظر می‌رسد همکاری نزدیکی میان اهالی ردموند و واتساپ در جریان است تا این اپلیکیشن ارتباطی به یک اپلیکیشن یونیورسال تبدیل شود و در تمام ابزارهای مبتنی بر ویندوز ۱۰ قابل استفاده باشد. البته نمی‌توان این تصاویر را به‌عنوان مدرکی قطعی دال بر همکاری مایکروسافت و واتساپ قلمداد کرد؛ اما دست کم نشان می‌دهند که این دو شرکت چنین ایده‌ای در سر دارند.

احتمال همکاری واتساپ و مایکروسافت برای توسعه اپلیکیشن یونیورسال ویندوز 10

با توجه به تصاویر مفهومی منتشرشده، اپلیکیشن یونیورسال واتساپ، کارکردهای نسخه‌ی ویندوزفون واتساپ را با اپلیکیشن فعلی آن برای ویندوز ۱۰ دسکتاپ ترکیب می‌کند. اپلیکیشن یونیورسال واتساپ در ویندوز ۱۰ دسکتاپ نقش رابطی را بازی خواهد کرد که می‌تواند به اپلیکیشن واتساپ در گوشی‌های اندروید یا آیفون متصل شود. بدین شکل، کاربران می‌توانند پیام‌ها را با رایانه‌ی شخصی ارسال یا دریافت کنند.

در عین حال، این اپلیکیشن خواهد توانست نقش یک اپلیکیشن اصلی را برای ویندوز ۱۰ بازی کند و ویژگی‌های ارتباطی خود را به کاربران ارائه کند؛ توانایی‌های ارتباطی برای پلتفرم اندرومدای مایکروسافت حیاتی خواهند بود و احتمالا این مسئله یکی از دلائلی است که ردموندی‌ها دست به همکاری با واتساپ زده‌اند تا نسخه‌ی جدید این اپلیکیشن برای ویندوز ارائه شود. وب‌سایت ویندوز سنترال از مایکروسافت تقاضا کرده است در این مورد اظهار نظر کند؛ اما اهالی ردموند در پاسخ گفته‌اند:

[megadesc]مایکروسافت در پاسخ به شایعات و گمانه‌زنی‌ها اظهار نظر نمی‌کند.[/megadesc]

 

معرفی اپلیکیشن جدید واتساپ برای ویندوز ۱۰ با توانایی کار کردن در ابزارهای مختلف ویندوزی خبری عالی برای کاربران ویندوز خواهد بود. هرچند تصاویر مذکور تحت نظارت مایکروسافت منتشر شده‌اند؛ اما نمی‌توان از آن‌ها به‌عنوان دلیل قطعی یاد کرد که در نهایت شاهد انتشار چنین اپلیکیشنی در مایکروسافت استور خواهیم بود. در هر حال به‌ نظر می‌رسد ردموندی‌ها فکرهایی در سر دارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.