شرکت پرسابقه و نوستالژیک آتاری ، به‌تازگی از تصمیم خود برای عرضه‌ی اولیه ارز دیجیتال اختصاصی خود خبر داده است.

به‌ نظر می‌رسد که آتاری به‌تازگی تمرکزش را روی دو استراتژی بزرگ گذاشته است: کراودفاندیدنگ (جذب سرمایه) و ارتقاء محصولاتی که وجود ندارند. از همین رو این شرکت برای اینکه در این دو استراتژی خود به‌طور معنی‌داری کار کند، طبق گزارش‌ها به‌ سمت بازی به‌جریان‌افتاده از سوی ارزهای رمزپایه رفته است و درصدد است تا سکه‌ی اختصاصی ‌خود با نام توکن آتاری را ارا‌ئه دهد.

این روزها گرایش کمپانی‌های درگیر با مشکلات مالی به‌ استفاده از ارزهای رمزپایه‌ای که اکنون بسیار شایع و محبوب شده‌اند، به‌منظور جذب و تهییج سرمایه‌گذاران به‌‌ سوی خود و نشان دادن حداقل ظاهر قضیه به‌گونه‌ای که گویی آن‌ها هم وارد پیشرفته‌ترین عرصه‌های تکنولوژی می‌شوند، به روندی مرسوم و متداول تبدیل شده است. اخیرا شرکت کداک هم وارد یک بلاک‌چین جدید شد و به‌ نظر می‌رسید که برنامه‌ریزی خوبی هم برای این موضوع انجام نداده است.

اوایل این ماه، فرد چسنی، مدیرعامل آتاری‌گیم‌پارتنر، به سایت فعال در زمینه‌ی بازی‌های کامپیوتری پولیگون گفت مدیریت جدید کمپانی آتاری، موفق شده است در چند سال اخیر آن را از ورشکستگی نجات دهد. او گفت:

[megadesc]ما ۳۰ میلیون یورو خسارت دیده بودیم و ۳۵ میلیون یورو بدهی داشتیم. امروز؟ نه امروز دیگر بدهی نداریم. ما به سود‌آوری رسیده‌ایم.گفته‌های وی بدین معنا است که شرکت آتاری برخلاف کداک که درسال گذشته وضعیت اسفناکی داشته، زیاد هم بد نبوده‌ است؛ با این حال هنوز در حال وارد شدن‌ به حیطه‌ی شرکت‌هایی است که با پیشنهاد اولیه‌ی عرضه‌ی سکه دیجیتال حمایت می‌شوند.[/megadesc]

اعلانات امروز جزئیات را روشن کردند. بلومبرگ گزارش می‌دهد:

[megadesc]سهام این کمپانی مستقر در پاریس، از زمانی‌که جزئیات ارز رمزپایه خود را در هشتم فوریه افشا کرده است، رشدی بالغ‌ بر ۶۰ درصد داشته است. شرکت این کار را بعد از توضیح برنامه‌های خودش برای همین موضوع درماه دسامبر سال گذشته میلادی، انجام داد. آتاری در حال خریدن سهام از یک کمپانی سازنده‌ی پلتفرم سرگرمی دیجیتال مبتنی‌ بر بلاک‌چین است و براساس بخشی‌ از توافقات صورت‌گرفته بین این دو کمپانی، آتاری می‌تواند ارز دیجیتال خود با نام آتاری توکن را خلق کند. این کمپانی همچنین درحال توسعه‌ی شراکت خود در بازی کازینوی آنلاین با شرکت پاری‌پلی است تا امکان انجام شرط‌بندی با ارز دیجیتال را فراهم کند.[/megadesc]

باید منتظر خبرهای بیشتری از سران آتاری در این مورد باشم. اما چیزی که در حال حاضر در دست داریم، بیانیه‌ای از هولدینگ آتاری‌اس‌ای است. چسنی در این بیانیه می‌گوید:

[megadesc]فناوری بلاک‌چین جایگاه مهمی در محیط پیرامونی ما پیدا کرده است و اگر نگوییم منقلب کردن، باید بگوییم که درحال تغییر دادن اکوسیستم اقتصادی فعلی، به‌خصوص در زمینه‌های صنعت بازی‌های ویدیویی و معاملات آنلاین است. ما می‌توانیم با اختصاص دادن قدرت‌ها و نقاط قوت خود در بخش فناوری و توسعه استادیوها و همچنین به‌ دلیل شهرت جهانی برند آتاری، فرصت خودمان را برای قرار گرفتن دراین بخش داشته باشیم. هدف ما از این کار، قرار گرفتن در موقعیت استراتژیک با ریسک نقدی محدود است تا بتوانیم دارایی‌ها و برند آتاری را بهبود بخشیم.[/megadesc]

از این گفته استنباط می‌شود که آتاری درحال برنامه‌ریزی برای ارائه‌ی موردی شبیه‌ به پیشنهاد اولیه‌ی ارز دیجیتال کداک با نام کداک‌کوین است که تأخیر هم داشته است. کداک شراکتی با یک کمپانی مستقل دارد که این کمپانی به‌ دلیل استفاده‌ از نام خود، درصدی از سود را برمی‌دارد. آتاری با دادن لایسنس بازی‌های قدیمی‌اش به کمپانی‌های دیگر، نام خود را روی این محصولات می‌گذارد. این کاری است که فعلا شرکت آتاری در حال انجام آن است.

آتاری

اما آتاری در سال گذشته با ابتکارات جدید خود سروصدای زیادی به‌پا کرد. این شرکت در ماه جولای، کنسول نوستالژیک آتاری‌باکس را تنها با کمی تغییر در ظاهر، ارائه کرد. ایده‌ی آتاری‌باکس از موفقیت عظیم نینتندو با عرضه‌ی دوباره‌ی دو کنسول قدیمی‌اش، سرچشمه می‌گرفت و به‌ نظر می‌رسید که ایده‌ی خوبی باشد؛ اما بعضی‌ ویژگی‌های آن غافلگیرکننده بودند که مهم‌ترین آن‌ها قیمت آتاری‌باکس بود.

بعدها مشخص شد که شرکت آتاری روی ارائه‌ی بازی‌های کلاسیک و انحصاری و مستقل خود تمرکز کرده است و قصد دارد قیمتی بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلاری برای کنسول خود در نظر بگیرد. قرار شد که یک کمپین ایندی‌گوگو برای جذب سرمایه برای تولید ابتدایی راه بیفتد و زمان راه‌اندازی این کمپین بهار سال ۲۰۱۸ بود. در ماه دسامبر سال گذشته این برنامه‌ها با‌ تأخیر مواجه شد و ما از آن موقع دیگر چیزی درمورد آن‌ها نشنیده‌ایم.

اوایل ماه جاری، این کمپانی با کمپین جذب سرمایه برای عرضه‌ی بازی رولرکوستر تایکون برای کنسول نینتندو سوئیچ، خبرساز شد. کمپانی این‌ بار قصد دارد از طریق یک سازمان جدید به‌ نام استارت‌انجین که یک پلتفرم کراودفاندینگ از هاوارد مارکس (یکی‌ از مؤسسان اکتیویژن) است، کار خود را انجام دهد. کمپین رولرکوستر تایکون، برپایه‌ی مدل پیچیده‌تری متکی است. این مدل به افرادی که وارد کمپین می‌شود بخشی مساوی از سود بازی ارائه می‌دهد.

اکنون به‌ نظر می‌رسد که شرکت آتاری در حال کراودفاندینگ برای پیشنهاد اولیه‌ی سکه است؛ و امید دارد که این کار جواب بدهد. اما موضوع مشخص در حال حاضر این است که آتاری در ارائه ایده‌های جذاب برای جذب سرمایه بسیار خوب عمل می‌کند؛ ولی در عمل کردن‌ به ‌قول‌هایش چندان هم خوب نیست. شرکت آتاری راه‌های ارتباطی‌ با خودش را چندان زیاد باز نمی‌گذارد و به‌ نظر می‌ٰرسد که آتاری‌باکس هم تنها یک کنسول بیش‌ ازحد زیبا و گران‌قیمت است که تنها قول عرضه‌ی آن داده شده و خبری از عرضه‌ی آن نیست. دنیای پیشنهاد اولیه‌ی ارز دیجیتال، پر از اتفاق‌های گاهی خنده‌آور و موارد نامشخص است؛ ولی تاکنون بسیاری‌ از این جوک‌ها و موارد نامعلوم پرسود بوده‌اند. هفته‌ی گذشته، قیمت سهام شرکت آتاری تقریبا دو برابر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.