استخدام کارمندان با هوش مصنوعی

استخدام کارمندان با هوش مصنوعی ؛ جذب استعدادها راحت تر می شود

هوش مصنوعی به عنوان ابزاری کارآمد، امروزه در تمامی زمینه ها کاربرد دارد.

بنابراین استخدام کارمندان با هوش مصنوعی را نمی توان چیز عجیبی دانست.

به گزارش تکوبیت ، هوش مصنوعی در زمینه های مختلفی دست دارد. این علم اکنون توانسته به بازار کسب ‌و کارها نیز راه پیدا کند و به یکی از ابزارهای کارآمد در فرآیندهای استخدامی و جذب استعدادها تبدیل شود. اهمیت استخدام کارمندان با هوش مصنوعی روز به روز در حال افزایش است، بنابراین نمی توان کمک هوش مصنوعی به استخدام کارمندان را نادیده گرفت. این علم باعث شده تا جذب استعدادها بسیار راحت تر شود.

نکته‌ی جالبی که شاید بهتر باشد در همین ابتدا به آن اشاره کرد این است که، آمارهای اقتصادی خبر از کاهش بیکاری در کشورهای توسعه یافته در سال‌های اخیر می‌دهند. این مسئله توانسته شرکت‌های استخدامی را با چالشی جدید که کمبود نیرو و توانایی افراد برای بالا بردن حقوق درخواستی است، روبه‌رو کند.

این شرایط در بازار سرمایه کهSeller’s Market  نام دارد کمبود محصول (در اینجا نیروی انسانی ماهر)، باعث می‌شود عرضه‌کننده، محصول خود را با قیمت بالاتری عرضه نماید. البته در این بین، کمبود مهارت در برخی حوزه‌های جدید نیز توانسته مشکلاتی را به وجود آورد که از جمله می توان به کاهش بهره‌وری، کاهش رضایت کارمندان و حتی کاهش بازگشت سرمایه اشاره نمود.

استخدام کارمندان با هوش مصنوعی

علم هوش مصنوعی در اینجا نقش مهمی ایفا می‌کند. این ابزار توانسته برای هر بخش از فرآیندهای استخدامی راه‌ حلی کاربردی ارائه دهد. یکی از امکانات این ابزار مدرن، کمک به شرکت‌ها در جذب استعدادهای برتر است. آمارهای موجود نشان می‌دهد که شرکت‌هایی که از هوش مصنوعی در روند استخدام کارمندان خود استفاده می‌کنند، رشد ۱۸ درصدی درآمد و ۳۰ درصدی سود را تجربه کرده‌اند.

این حقیقت یعنی استخدام کارمندان با هوش مصنوعی ، توانسته رقابت را در این حوزه افزایش ‌دهد. نتایج تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد که تا پایان سال جاری تعداد شرکت‌هایی که از هوش مصنوعی در فرآیند استخدام استفاده می‌کنند، تا ۶۲ درصد افزایش خواهد یافت.

هوش مصنوعی چگونه می تواند به فرایند جذب و استخدام کمک کند؟
سؤال اساسی که در مورد استخدام کارمندان با هوش مصنوعی برای مدیران و صاحبان کسب‌وکارها پیش می آید این است که هوش مصنوعی چگونه می‌تواند در استراتژی‌های جذب نیرو و استخدام، مفید واقع شود و به جذب نیروی ماهر کمک کند؟ در ادامه به بررسی عملکرد هوش مصنوعی در این فرایند می پردازیم. با تکوبیت همراه باشید!
ایجاد تغییراتی اساسی در روند استخدام

در ابتدا هوش مصنوعی سعی دارد تغییراتی اساسی در روند استخدام ایجاد کند. این علم به تیم منابع انسانی در فرآیند جستجو برای افراد ماهر، کمک می کند. با استفاده از این ابزار و استفاده از قابلیت یادگیری ماشین در آن، افراد دارای پتانسیل لازم بدون نیاز به جستجوی سنتی برای شغل مورد نظر پیدا می‌شوند. همچنین باید گفت که به کمک این علم پتانسیل‌های موجود برای موقعیت‌هایی که در آینده ایجاد خواهند شد، رزرو می‌شوند.

تفکیک راحت تر کاندیداها
استخدام کارمندان با هوش مصنوعی راحت است زیرا این علم کمک می کند تا غربال کردن کاندیداها راحت تر شود.  استفاده از ابزارهای جستجوی هوش مصنوعی، به‌ معنای پیدا کردن خودکار کاندیداهای شغلی است و باعث رهایی نیروی منابع انسانی از روندهای سنتی استخدام می شود.

نکته‌ی جالبی که بهتر است به آن اشاره کرد این است که این ابزارها نه‌تنها پروفایل‌های لینکدین افراد را جستجو می‌کنند، بلکه پروفایل دیگر شبکه‌های اجتماعی و حتی گروه‌های چت و وبسایت‌های شخصی کاندیداها را نیز بررسی می کنند تا از این طریق بتوانند افراد مناسب را پیدا کنند.

هوش مصنوعی در نهایت لیستی از کارمندان بالقوه را تهیه می کند که می توانند بهترین انتخاب برای موقعیت شغلی مورد نظر باشند.

استخدام کارمندان با هوش مصنوعی قابلیت های دیگری را نیز در اختیار شرکت ها قرار می دهد. هوش مصنوعی می تواند کارمندانی که شاغل هستند و تمایل به تغییر شغل دارند را نیز پیدا کند. هوش مصنوعی نحوه تمایل این افراد به تغییر شغل را از طریق یادگیری ماشینی خود و کنکاش در اطلاعات مختلف افراد مانند، زمان ماندن در یک موقعیت شغلی، پتانسیل آنها برای قبول کردن یک پیشنهاد ناگهانی و عالی را می‌سنجد.

استخدام فرد مناسب با بهبود استراتژی های مورد انتظار
بسیاری از شرکت ها به دنبال استخدام افرادی هستند که یک نابغه باشد و بتواند وظایف خود را به درستی انجام دهد. عدم پیدا کردن چنین فردی ممکن است باعث شود تا یک سمت شغلی برای مدت بسیار طولانی خالی بماند. اینجاست که استخدام کارمندان با هوش مصنوعی می تواند به شرکت ها کمک کند تا فرد مناسب را بیابند.

البته در اینجا استخدام کارمندان با هوش مصنوعی به معنای کاهش انتظارات برای یافتن فرد مناسب نیست، بلکه هوش مصنوعی به شرکت ها کمک می‌کند تا با استفاده از آنالیزهایی بر مبنای داده و ابزارهای شناختی دیجیتال، توضیحات شغل مورد نظر را بهبود دهند تا هرچه زودتر بتوانند کاندیداهای بالقوه را پیدا کنند.

الگوریتم‌های هوش مصنوعی در اینجا انتظارات شرکت ها از موقعیت شغلی را بررسی کرده و آنها را با مهارت های موجود در بازار مقایسه‌ می کنند. در ادامه بازخوردی لحظه‌ای ارائه می شود که در اصلاح توضیحات شغل مفید خواهد بود.

نکته‌ی مهم دیگر اینکه این ابزار می تواند دامنه‌ی جستجوی یک شرکت را برای یافتن فرد مورد نظر گسترش دهد و احتمال پیدا کردن فرد مناسب را افزایش دهد.

نباید فراموش کرد که موقعیت‌های شغلی خالی که در شرکت‌ها وجود دارند می توانند سرمایه شرکت را هدر دهند. این هدر رفتن می تواند خود را در شکل‌های مختلفی، اعم از زمان جستجو، کاهش بهره‌وری شرکت و همچنین هزینه‌های تبلیغات استخدامی و جستجو نشان دهد.

استخدام کارمندان با هوش مصنوعی در نهایت می تواند علاوه بر کاهش زمان مورد نیاز برای جستجوی فرد، هزینه‌های آن را نیز به‌طور قابل توجهی کاهش دهد. بنابراین مدیران و مسئولان استخدامی می توانند به‌سرعت به افراد مورد نظر دست یابند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.