مسئولان اپل سیاست جدیدی را در بخش توسعه به روزرسانی‌های نرم‌افزاری در دستورکار قرار داده‌اند. سیاستی که برپایه آن، آزمایش جدی‌تر قابلیت‌های مدرن از ارکان اساسی خواهد بود و همین امر ممکن است عرضه آپدیت‌های چشمگیر را با تاخیر بیشتری روبرو سازد.

به روزرسانی نرم‌افزاری سالیانه اپل در پاییز پیش رو، مجموعه‌ای از گزینه‌ها و قابلیت‌های جدید را در اختیار کاربران قرار خواهد داد. به عنوان مثال، می‌توان به امکان استفاده از طیف واحدی از اپلیکیشن‌ها برای ایجاد عملکرد سازگار و یکپارچه در قالب اجرا روی آیفون، آیپد و کامپیوترهای مک این شرکت اشاره کرد. علاوه بر این، ابزاری به نام Digital Health هم این امکان را در اختیار والدین قرار خواهد داد تا مشاهده کنند کودک و فرزند آن‌ها چه مقدار زمان را در طول روز به صفحه‌نمایش دستگاه‌های الکترونیکی خیره شده است. بهبود سطح عملکرد انیموجی‌ها به عنوان شخصیت‌های کارتونی که امکان کنترل آن‌ها از طریق سنسور تشخیص چهره در آیفون ۱۰ وجود دارد نیز یکی دیگر از گزینه‌های قابل توجه به حساب می‌آید.

 

در میان گزینه های درنظر گرفته شده برای معرفی در سال جاری، نمونه‌هایی هم وجود دارند که معرفی نشدن آن‌ها جالب توجه است. به عنوان مثال، می‌توان به هوم اسکرین بازطراحی شده برای آیفون، آیپد و کارپلی اشاره کرد. علاوه بر این، اپلیکیشن بازطراحی شده Photos که می‌تواند به شما پیشنهاد دهد چه عکس‌هایی را تماشا کنید نیز در لیست گزینه‌هایی جا گرفته که قرار است رونماییشان به تعویق بیفتد.ارائه این قابلیت‌ها زمانی به تعویض افتاد که مسئولان اپل به این نتیجه رسیدند که عرضه به روزرسانی‌های نرم‌افزاری چشمگیر باید هم‌راستا با رونمایی از محصولات جدید سخت‌افزاری اتفاق بیفتد. به بیان دقیق‌تر، به جای درنظر گرفتن بازه زمانی یک‌ساله و ادغام کردن تمامی قابلیت‌ها و گزینه‌های جدید در به روزرسانی واحد، اپل تمرکز خود را روی بازه زمانی دو ساله برای عرضه به روزرسانی‌های جدید نرم‌افزاری خواهد گذاشت.البته عرضه به روزرسانی‌های نرم‌افزاری سالیانه همچنان در دستورکار خواهد بود اما مهندسان این شرکت، قابلیت‌ها و به روزرسانی‌های جدیدی را که هنوز از عملکرد بی عیب و نقص آن‌ها اطمینان حاصل نشده برای سال بعد کنار می‌گذارند.بلومبرگ مدعی شده این تصمیمی است که Craig Federighi سرپرست بخش نرم‌افزاری اپل در ماه گذشته میلادی به مهندسان این شرکت ابلاغ کرده است. به این ترتیب، تیم توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری اپل فرصت بیشتری برای تمرکز روی طراحی قابلیت‌های جدید خواهند داشت تا بتوانند با پالایش هرچه بیشتر قابلیت‌ها، بدون محدودیت زمانی، گزینه‌های جدید را با عیب و نقص به مراتب کم‌تر در اختیار کاربران قرار دهند. این راهکار جدید، برای تمرکز روی حفظ کیفیت در طراحی، در واقع گزینه‌ای است که اپل را قادر می‌سازد به تعهدات خود مبنی بر ارائه قابلیت‌های جدید به طور پایدار و بی‌عیب و نقص عمل کند.به نظر می‌رسد این تغییر سیاست، در پرتو شکایات متعددی صورت گرفته که توسط مشتریان و کاربران محصولات اپل شاهد بوده‌ایم. شکایاتی که از وجود باگ‌های متعدد و ادغام قابلیت‌های توسعه نیافته، در گوشی‌های اپل سرچشمه می‌گیرد. به عنوان مثال، در ماه‌های اخیر، کاربران از نمایش به هم ریخته پیام‌های متنی خبر داده‌اند. گزارش‌های دیگری هم در خصوص ایجاد وقفه در هنگام دریافت تماس روی آیفون ۱۰ این شرکت انتشار یافته است.

اپل به تازگی هم قابلیت‌های جدید نرم‌افزاری را در بازه زمانی دیرتر از آنچه انتظار می‌رفت پیش روی کاربران قرار داده است. به عنوان مثال، قابلیت پرداخت وجه از طریق iMessage یا امکان همگام‌سازی پیامک‌های متنی میان دستگاه‌های مختلف این شرکت، با تاخیر در اختیار مشتاقان قرار گرفت. این در حالی است که ارائه قابلیت‌های جدید و متنوع، یکی از دلایلی بوده که کاربران اکوسیستم کوپرتینو را به آپدیت تشویق کرده است. در حال حاضر، بیش از ۹۰ درصد از مشتریان اپل از یکی از دو به روزرسانی بزرگ جدید عرضه شده برای دستگاه‌های این شرکت استفاده می‌کنند. این در حالی است که تنها ۳۰ درصد از کاربران اندرویدی، یکی از دو نسخه اخیر به روزرسانی اندروید شرکت گوگل را دریافت و نصب کرده‌اند.اولین فاز بررسی این سیاست جدید را در پاییز پیش رو یعنی زمانی که قرار است به روزرسانی نرم‌افزاری جدید و البته چشمگیر برای آیفون‌‌ها و آیپدهای اپل رونمایی شود شاهد خواهیم بود. این به روزرسانی که با کد Peace در دست توسعه قرار گرفته است احتمالا در قالب iOS 12 پیش روی مشتاقان قرار خواهد گرفت.در قالب این به روزرسانی، یک تغییر بزرگ را شاهد خواهیم بود که آن، امکان همگام‌سازی داده‌ها و اجرای یکپارچه اپلیکیشن‌های طرف ثالث روی آیفون‌ها، آیپدها و کامپیوترهای مک این شرکت است. این به روزرسانی در قالب آپدیت جدید MacOS 10.14‌ که در حال حاضر با کد Liberty در دست توسعه قرار گرفته پیش روی کاربران مک هم قرار خواهد گرفت. در قالب این به روزرسانی، انتظار می‌رود برخی اپلیکیشن‌ها نظیر Home‌ که برای کنترل تجهیزات و وسایل خانه‌های هوشمند استفاده شده و تا پیش از این منحصراً در اختیار کاربران آیفون اپل بوده به کامپیوترهای مک اضافه شوند.

 

علاوه بر این، انیموجی‌های محبوب اپل هم شاهد اضافه شدن شخصیت‌های جدید و البته پیمایش بهتر در منوها خواهند بود. این ایموجی‌های متحرک به آیپدهای شرکت اپل هم اضافه خواهند شد. در این راستا، متخصصان اپل در حال توسعه نسل جدید آیپدهای این شرکت هستند که دوربین فیس آیدی را هم در خود ادغام شده خواهد دید. اپل قصد دارد انیموجی را در فیس تایم هم دخیل کند تا با استفاده از آن کاربران بتوانند در زمان برقراری تماس‌های ویدئویی، چهره‌های مجازی را هم استفاده کنند. با وجود این، قابلیت حضور چندین شخص در کنفرانس‌های ویدئویی با استفاده از تماس تصویری فیس تایم اگرچه در دست بررسی و توسعه قرار دارد اما به نظر نمی‌رسد برای عرضه در سال جاری میلادی آماده شود.علاوه بر این موارد، نسخه بازطراحی شده اپلیکیشن رهگیری وضعیت بورس و البته نسخه به روزرسانی شده Do Not Disturb با هدف ارائه گزینه‌های بیشتر به کاربران در جهت رد تماس خودکار یا بی‌صدا کردن هشدارها، در لیست قابلیت‌هایی قرار دارند که در سال جاری رونمایی و عرضه خواهند شد. اپل تمرکز خود را روی ادغام هرچه عمیق‌تر و دقیق‌تر سیری در بخش جستجوی آیفون هم گذاشته است. بازطراحی رابط کاربری استفاده شده برای انتقال تصاویر به آیپد و فراهم کردن زمینه برای امکان استفاده همزمان چند کاربر از بازی‌های توسعه یافته برپایه تکنولوژی واقعیت افزوده نیز در لیست به روزرسانی‌های در دست توسعه به چشم می‌خورد.با تمام این تفاسیر، کاربران اکوسیستم اپل باید تا سال ۲۰۱۹ میلادی منتظر بمانند تا بر اساس سیاست‌های جدید، به روزرسانی‌های نرم‌افزاری چشمگیر، با تمرکز روی آیپد را شاهد باشند. در میان قابلیت‌های جدیدی که برای عرضه در سال آینده میلادی درنظر گرفته شده می‌توان به گزینه‌ای اشاره کرد که امکان اجرای چند پنجره متفاوت را در یک اپلیکیشن واحد فراهم خواهد کرد. به این ترتیب، کاربر با لمس هر سربرگ، مشابه با آنچه در مرورگرهای وب شاهد هستیم، به گزینه‌های متفاوتی دسترسی خواهد داشت. این قابلیت، چند سال پیش در اختیار کاربران کامپیوترهای مک قرار گرفته بود. علاوه بر این، به روزرسانی برای قرارگرفتن دو صفحه از یک اپلیکیشن واحد به صورت شانه به شانه و در کنار هم عرضه خواهد شد. از دیگر گزینه‌های ارتقایی که عرضه آن‌ها به تاخیر افتاده می‌توان به قابلیتی جدید برای قلم Apple Pencil و گزینه‌ای برای بی‌صدا کردن ایمیل‌های دریافتی خاص در اپلیکیشن مدیریت ایمیل اشاره کرد.اگرچه ایجاد توازن میان سرعت عرضه و کیفیت آپدیت‌های عرضه شده می‌تواند مزایای قابل توجهی را برای اپل به همراه داشته باشد اما ارائه قابلیت‌ها و گزینه‌های جدید در بازه زمانی طولانی‌تر، به همان اندازه می‌تواند مزایای رقابتی اکوسیستم نرم‌افزاری اپل را در مقابل دیگر نام‌های آشنای بازار نظیر اندروید شرکت گوگل خدشه دار کند. با این اوصاف، باید منتظر ماند و دید متخصصان و مسئولان اپل چه راهکاری را به منظور رفع این مانع در دستورکار قرار خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.