عینک هوشمند اینتل Vaunt یکی از بهترین گجت های اخیر است که می‌تواند شکست گوگل گلس را به شیوه‌ای متفاوت، جبران کند. در ادامه به بررسی عینک هوشمند اینتل Vaunt خواهیم پرداخت.

مهم‌ترین بخش‌های عینک هوشمند Vaunt را می‌توان بخش‌هایی در نظر گرفت که از آن حذف شده‌اند. در این عینک هیچ دوربینی برای اذیت کردن کاربران وجود نداشته و یا دکمه‌ای نیست که بتوانید آن را فشار دهید. سازندگان حتی بخش مربوط به ژست‌های حرکتی، نمایشگر درخشان، بازوهای سیمی که جلوی لنز قرار می‌گیرند، اسپیکر و میکروفون (برای حالا) را هم حذف کرده‌اند.

 

از بیرون، Vaunt شبیه عینک‌های معمولی است. در واقع نمونه اولیه از این گجت دوست‌داشتنی که دسامبر گذشته دیده بودیم هم به همین صورت طراحی شده بود و امکان تشخیص آن از عینک‌های معمولی موجود نداشت. جدای از نور درخشان کوچک روی لنز راستی، مردم متوجه استفاده شما از عینک هوشمند نخواهند شد. همچنین به راحتی می‌توانید از آن در طول روز استفاده کنید.

مثل کاری که گوگل گلس پنج سال پیش انجام داد، Vaunt نیز اواخر سال جاری میلادی، «یک برنامه دسترسی زودهنگام» را برای توسعه‌دهندگان ارائه خواهد کرد. با این حال، اهداف اینتل با گوگل تفاوت دارد. به جای اینکه سازندگان به دنبال متقاعد کردن مردم و اعلام این موضوع که نمایشگرهایی که روی سر قرار می‌گیرند می‌توانند زندگی ما را تغییر دهند باشند، اینتل می‌خواهد بگوید این گجت های پوشیدنی برای استفاده روزمره مناسب هستند.

Glassholes و Google Glass، برای نمایشگرهای پوشیدنی سر بدنامی به همراه داشتند. مایکروسافت با هولولنز به دنبال انتقال تجربه‌ای کامل و متفاوت از واقعیت افزوده است تا به معنای واقعی، یک کامپیوتر ویندوزی را روی سر شما قرار دهد. مجیک لیپ نیز با گجت های پوشیدنی و عینک واقعیت افزوده خود، رقابت با سایرین را به شکل دیگری دنبال می‌کند.

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که ساعت های هوشمند شما از LTE بهره برده و گوشی های موبایل قادر به تبدیل صورت ما به شخصیت‌های کارتونی هستند. به همین جهت، انتظارها از عینک های هوشمند بسیار بالاست و شما انتظار دارید گجت های جدید، بیشتر از قبل شما را شگفت‌زده کنند؛ موضوعی که در عینک هوشمند اینتل Vaunt کم‌رنگ‌تر است.

 

با جدا کرد برچسب‌های و پارت نامبرها، شما با همان نمونه اولیه از عینک هوشمند اینتل Vaunt مواجه می‌شوید که پیش‌تر دیده بودیم. با این وجود، حتی در صورتی که خبری از یک صفحه نمایش نباشد، مشکلی در استفاده طولانی‌مدت از این گجت نخواهد بود. سازندگان تنها روی یک نسخه از Vaunt کار نکرده و امیدوارند زمانی که محصول آنها به صورت رسمی عرضه شد، چندین مدل مختلف را ارئه کنند.به عقیده Itai Vonshak، رییس بخش گروه دستگاه‌های جدید اینتل (به اختصار NDG)، این روزها تعداد گجت های اصطلاحا سربند بیشتر از قبل شده است. البته این محصولات چندان فراگیر نیستند چرا که مردم ویژگی‌های بسیار زیادی برای چیزی که روی سر خود قرار می‌دهند، تعیین می‌کنند. چنین جملاتی را می‌توان سیاست Vonshak برای صحبت در مورد ظاهر بسیار زشت سایر عینک های هوشمند در نظر گرفت. به همین جهت، هدف او خلق چیزی است که هزینه اجتماعی آن صفر باشد.

یکی از اهداف طراحی اصلی تیم سازنده عینک هوشمند اینتل Vaunt ، خلق عینکی است که بتوان از آن برای تمام طول روز استفاده کرد. در واقع آنها می‌خواهند مردم، این گجت را با اطمینان از عدم وجود تاثیر منفی تکنولوژی روی سر خود قرار دهند. مهندسان از اسم رمز “Superlite” با دلیلی مشخص برای Vaunt استفاده کردند و آن، نیاز آنها به کاهش وزن دستگاه تا زیر 50 گرم بود. البته این میزان هم‌چنان فاصله نسبتا زیادی با اغلب عینک‌های فعلی دارد، اما گوگل با اضافه کردن 33 گرم وزن بیشتر، عینکی آزاردهنده را طراحی کرده بود که باتری‌ها و اجزای الکترونیکی آنها به بینی و گوش‌های شما فشار می‌آوردند.به همین جهت است که سازندگان، تمام اجزای الکترونیکی را در قالب دو ماژول که در دسته‌های عینک تعبیه شده‌، قرار داده‌‌اند. مهم‌تر از آن، همه این اجزا تقریبا در نزدیکی بخش جلویی فریم تعبیه شده‌اند تا خم کردن دسته‌های عینک یا حتی خود فریم، تا حدودی امکان‌پذیر باشد. مارک ایستوود، رییس بخش طراحی صنعتی NDG می‌گوید “باتری دیگر عینک های هوشمند در دسته‌ها قرار گرفته‌اند که این موضوع مانع تغییر شکل آن برای تنظیم اندازه می‌شود. این مهم است که شما به عینکی نگاه کنید که می‌تواند در طول خود، تغییر شکل دهد.”

اما چه فناوری هایی سبب می‌شوند که Vaunt را جایگزین عینک‌های معمولی خود کنید؟

در حالت کلی، این عینک هوشمند، سیستمی برای نمایش دادن یک صفحه نمایش کوچک در محیط پیرامونی شما است. این گجت کاربردی قادر به نمایش پیام‌های ساده و یا جهت‌ها بوده و تقریبا مشابه ساعت های هوشمند، از طریق بلوتوث، با آیفون یا گوشی های اندرویدی کار می‌کند. همچنین کاربران می‌توانند دستورات مختلف را از طریق یک اپلیکیشن ارسال کنند.

پیش از بررسی عملکرد عینک، بهتر است ابتدا نگاهی به سخت افزار به‌کاررفته در آن داشته باشیم.

در دسته سمت راستی، از یک لیزر VCSEL (لیزر حفره عمودی نشر کننده از سطح) استفاده شده که یک تصویر مونوکروم قرمز با وضوح 150×400 را به بازتابنده هولوگرافی موجود روی لنز سمت راستی می‌تاباند. سپس این عکس داخل چشم شما و مستقیما روی شبکیه منعکس می‌شود. در دسته سمت چپی هم از برخی اجزای الکترونیکی استفاده شده است که در نتیجه آن، وزن عینک به تعادل می‌رسد. البته در مورد لیزر که روی چشمان قرار می‌گیرد جای نگرانی نیست چرا که آنها از لیزر کلاس یک بهره برده‌اند.

سخت افزار این عینک به صورت کاملا سفارشی ساخته شده است. به علاوه، چیپ مورد استفاده آن که توسط اینتل تولید شده، ضمن قدرت بخشیدن به عینک، تصویر ایجاد شده توسط سیستم داخلی را مستقیما در پشت شبکیه چشم ایجاد می‌کند که تا همیشه شاهد خلق عکس‌هایی دقیق باشیم.

در کنار VCSEL و تمام چیپ‌های مورد نیاز آن، عینک هوشمند اینتل Vaunt همراه با بلوتوث و سنسورهای مختلف همچون شتاب‌سنج و قطب‌نما به دست کاربران خواهد رسید تا عینک بتواند ژست‌های حرکتی ساده، موقعیت سر و جهتی که به آن نگاه می‌کنید را تشخیص دهد. نمونه اولیه از این عینک که برای بررسی مورد استفاده قرار گرفت، فاقد میکروفون است، اما سازندگان می‌گویند مدل‌های نهایی با میکروفون تولید می‌شوند تا شاهد ادغام دستیار مجازی آمازون الکسا و پشتیبانی از دستور صوتی نیز باشیم.

برای استفاده صحیح از این سیستم، عینک هوشمند اینتل Vaunt باید به خوبی با موقعیت چشمان و صورت شما سازگار باشد. بدین منظور، فاصله مراکز مردمک‌های چشم شما در یک پروسه آسان و سریع اندازه‌گیری می‌شود. این کار برای نمایش صحیح محتوا در محدوده دید شما اهمیت دارد.

تجربه استفاده از صفحه نمایش Vaunt مشابه هیچ‌چیز دیگری نیست. هنگام استفاده، نوشته‌ای قرمز در قالب یک مستطیل در بخش پایین سمت راست لنز نمایش داده می‌شود و زمانی که به آن جهت نگاه نمی‌کنید، خبری از آن نیست. در این لحظه ممکن است برخی تصور کنند که فریم‌ها در یک راستا قرار نگرفته‌اند. اما نیازی به نگرانی نیست چرا که این یک ویژگی بسیار جذاب عینک اینتل است. البته در این حالت، این محتوا به صورت کامل حذف نمی‌شوند، بلکه به گونه‌ای هستند که مغز علی رغم وجود، به آنها توجه کمتری داشته و اطلاعات مربوط به آنها را پردازش نمی‌کند.

بر خلاف محصولات مشابه، در این گجت خبری از ویبره یا اسپیکر برای بوق زدن نیست، اما شما متوجه تمامی اعلان‌ها، مسیرها و تماس‌های دریافتی خواهید شد. در حقیقت کاربران به سادگی می‌توانند اطلاعات نمایش داده شده را در صورت تمایل، نادیده بگیرند.

ایستوود می‌گوید:

ما نمی‌خواستیم که اعلان‌ها مستقیما در خط دید شما قرار بگیرند. در عوض، ما آن را 15 درجه پایین‌تر قرار داده‌ایم. هرچند، یک نمایشگر ال ای دی بسیار کوچک همواره در دید پیرامونی شما وجود داشته و در حال سوسو زدن است. زیبایی این سیستم، این است که اگر شما نخواهید به آن نگاه کنید، واقعا ناپدید می‌شود.

همچنین سازندگان می‌گویند آنها حداقل به دنبال 18 ساعت شارژدهی هستند. در این صورت کافی‌ست عینک خود را هنگام خوابیدن شارژ کنید تا یک روز کامل در خدمت شما باشد.عادت کردن به این نور هم بسیار آسان بوده و شاید ظرف تنها یک ساعت، توانایی نادیده گرفتن آن را پیدا خواهید کرد. از نگاه دیگران، فهمیدن این موضوع که شما مشغول نگاه کردن به صفحه نمایش هستید یا نه، بسیار دشوار بوده و آنها باید دقت بالایی به خرج دهند.

البته تمامی قابلیت‌ها روی دوش سیستم سخت افزاری نیست و نرم افزار هم نقش بسزایی دارد. اینتل فعلا جزئیات این سیستم را فاش نکرده است، اما مدیران می‌گویند اغلب کارها را همانند ساعت های هوشمند، موبایل شما انجام می‌دهد. به علاوه، عینک هوشمند اینتل Vaunt به خوبی با آیفون و یا گوشی های اندرویدی سازگار است.

یکی از موارد بسیار مهمی که سازندگان به دنبال آن بوده‌اند، تمرکز روی محتوای متن بر خلاف نمایش مکرر اعلان‌ها پیش چشم کاربران است. تصور کنید در آشپزخانه هستید و هنگام آشپزی، نحوه درست کردن یک غذا را از الکسا درخواست می‌کنید و در همان لحظه، دستور غذای مورد نظر روی لنز عینک قرار می‌گیرد!

اما نحوه تعامل کاربران با عینک هوشمند اینتل Vaunt چگونه است؟ فعلا پاسخ روشنی برای این سوال وجود ندارد چرا که برخی مواقع باید از دستورهای صوتی یا ژست‌های حرکتی کمک گرفته و یا در صورت لزوم، همه‌چیز را به سیستم هوش مصنوعی بسپارید. به هر صورت، مهندسان هر نوع سیستمی را که به کار گیرند، نباید در انتظار لمس دکمه‌های متعدد یا انجام کارهای مختلف بود.

جاه‌طلبی‌های اینتل به همین‌جا ختم نمی‌شود. آنها روی سیستمی کار می‌کنند که به واسطه آن بتوان هنگام راه رفتن در خیابان و تنها با نگاه کردن به یک رستوران، اطلاعات آن پیش روی شما قرار گیرد. تلفن هوشمند محل شما را نشان می‌دهد و عینک نیز می‌داند که به کدام سمت نگاه می‌کنید. به همین جهت، چنین ایده‌ای را می‌توان عملی کرد.

اگرچه به نظر می‌رسد اینتل دقیقا راه گوگل را طی نخواهد کرد، ولی بدون شک سازندگان باید صراحتا در رابطه با سیستم نرم افزاری این گجت و نحوه عملکرد آن صحبت کنند. پیش‌تر گوگل با دنبال کردن کانسپتی مشابه، در این راه ناموفق بود. در این صورت چگونه اینتل می‌تواند آن را پیاده کند؟

Ronen Soffer می‌گوید سیستم هوش مصنوعی اینتل برای این‌که متوجه شود که چه چیزی را باید نمایش دهد، روی حالت‌های خاصی از لحظه‌ها متمرکز است، همچنین، آنها به منظور تمرکز روی گجت های پوشیدنی، پنج تا شش سال مشغول توسعه این سیستم بوده‌اند.

عینک هوشمند اینتل Vaunt می‌تواند زمانی که دستان شما پر بوده و یا مشغول حمل بارهای خود در فرودگاه هستید، اطلاعات پرواز را نمایش داده و هنگام کشیدن کارت اعتباری نیز لیست خرید را روی نمایشگر موجود، پیش روی شما قرار دهد. شاید هدف سازندگان از توسعه این گجت، جایگزین کردن آن با سایر نمایشگرها و وسایل هوشمند نباشد. اما توانایی‌ها و ارزش بالای آن می‌تواند راهی جدید از تعامل با گجت ها را پیش روی کاربران قرار داده و مسیر موجود برای ایده‌پردازی توسعه‌دهندگان به منظور انجام کارهای مختلف را هموار کند.

همان‌طور که حدس می‌زنید، توسعه‌دهندگان بخشی ویژه از برنامه اینتل بوده و سازندگان، امسال دسترسی زودهنگام آنها را به منظور توسعه اپلیکیشن ها و آشنایی با محیط کلی، فراهم خواهند کرد. به هر صورت، احتمالا این شرکت مستقیما قصد عرضه چنین محصولی را نداشته و همانند سایر فعالیت‌های خود، آن را در تعامل با شرکای خود روانه بازار خواهد کرد.

در واقع، اینتل در معرفی ایده‌هایی که هرگز به واقعیت تبدیل نمی‌شوند، مشهور است. آنها با رونمایی از کانسپت مخصوص خود، فناوری و عملی بودن آن را اثبات کرده و سپس امید دارند تا سازندگان دیگر، از ایده استفاده کرده و آن را به محصولی واقعی تبدیل کنند. ولی به نظر می‌رسد این مورد در رابطه با عینک هوشمند اینتل Vaunt کمی متفاوت خواهد بود. مطابق با گزارش بلومبرگ، این‌بار مدیران به جای حامی مالی، به دنبال شرکایی با کانال فروش قوی و توانایی تبدیل آن به محصول نهایی هستند.

ما از برنامه‌ریزی‌های اینتل مطلع نیستیم، اما محتمل‌ترین سناریو، تولید و عرضه این عینک هوشمند به بازار در همکاری با استارتاپ‌ها است. تصور می‌کنید با اوضاع نامتعادل گجت های پوشیدنی، در نهایت شاهد عملی شدن و موفقیت این گجت جدید خواهیم بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.