الماس

اعلام زمان پرده برداری از اولین گوشی هوشمند جهان با صفحه‌نمایشی از جنس الماس

اولین گوشی هوشمند جهان با صفحه‌نمایشی توسعه یافته برپایه استفاده از الماس قرار است در سال ۲۰۱۹ میلادی و توسط Akhan Semiconductor پیش روی مشتاقان قرارگیرد.

در حال حاضر این محصول و فراتر از آن، فناوری یادشده در مرحله بررسی و آزمایش قرار دارند.

گوشی‌های هوشمند امروزی از صفحه‌نمایش‌هایی بهره‌مند شده‌اند که تا حد زیادی در برابر ضربه یا خط و خش مقاوم شده‌اند. با وجود این، همچنان احتمال شکسته شدن صفحه‌نمایش در اثر به زمین افتادن‌های احتمالی وجود دارد. در این بخش، شرکت‌هایی نظیر کورنینگ تلاش خود را به کار بسته‌اند تا با ارائه راهکارهایی نظیر گوریلا گلس، مقاومت صفحه‌نمایش این محصولات هوشمند را تا حد زیادی بهبود بخشند. با وجود این، همچنان بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند از گلس‌های محافظ یا حتی کیس‌های مختلف استفاده کنند. این در حالی است که از مدت‌ها پیش گزینه توسعه صفحه‌نمایش‌هایی از جنس الماس برای مقاومت بیشتر در برابر ضربه مطرح شده است.

Akhan Semiconductor تمرکز خود را روی توسعه فناوری جدیدی گذاشته که گفته می‌شود دست‌یابی به صفحه‌نمایش‌هایی تا شش برابر قدرتمندتر و تا ده برابر سخت‌تر از آنچه در حال حاضر در گوشی‌های هوشمند حاضر در بازار شاهد هستیم را به همراه خواهد داشت.

این فناوری جدید که Mirage Diamond Glass نام گرفته از الماس‌های کشت شده در محیط آزمایشگاه در قالب الگویی نانوکریستالی بهره خواهد گرفت تا احتمال ایجاد ترک یا شکسته شدن صفحه‌نمایش را کاهش دهد. نکته قابل توجه اینکه صفحه‌نمایش‌های جدید از جنس الماس را می‌توان به صورت ترکیبی و در تعامل با پوشش‌های فعلی که برای نمایشگرها شاهد هستیم نظیرGorilla Glass نیز استفاده کرد تا محافظت هرچه بیشتر را از پنل زیرین به ارمغان آورند.

بر اساس اعلام وب‌سایت CNET، شرکای تجاری AKHAN در حال بررسی این فناوری هستند تا از عملکرد مطلوب آن در قالب محصول نهایی اطمینان حاصل کنند. یکی از مواردی که در حال حاضر مراحل آزمایش و بررسی را پشت‌سر می‌گذارد بررسی عملکرد صفحه‌نمایش در مقابل تابش نور است. به بیان دقیق‌تر، محققان در تلاشند تا پس از به‌کارگیری الماس در ساختار صفحه‌نمایش، از سازوکارهایی برای کاهش حالت آینه‌ای نمایشگر استفاده کنند.

Akhan Semiconductor اعلام کرده در آغاز کار تنها با یک شرکت فعال در زمینه تولید گوشی‌های هوشمند همکاری خواهد کرد. تصمیمی که به نظر می‌رسد به دلیل محدودیت‌های موجود در بخش تولید در دستورکار قرار خواهد گرفت. همین امر باعث خواهد شد آن شرکت خوش‌شانس، از مزیت رقابتی ویژه‌ای در مقابل سایر برندهای فعال بازار بهره‌مند شود. CNET مدعی شده اولین شرکتی که همکاری با Akhan را کلید خواهد زد برندی کوچک خواهد بود و قرار نیست بازیگران اصلی بازار نظیر سامسونگ، اپل، هواوی یا شیائومی باشد.

درنظر داشته باشید که استفاده از چنین صفحه‌نمایشی، در مقایسه با آنچه در گوشی‌های هوشمند امروزی شاهد هستیم افزایش چشمگیر قیمت را برای محصول نهایی به همراه خواهد داشت. با این تفاسیر، باید منتظر ماند و دید تولیدکنندگان از چه سازوکاری برای تعدیل قیمت و ایجاد مزایای رقابتی چشمگیر استفاده خواهند کرد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.