جان پروسر، یوتیوبر و افشاگر معروف، در جدیدترین یادداشت خود از حضور ویژگی جدیدی در خانواده‌ی آیفون ۱۳ خبر داده است که بسیاری از کاربران منتظر آن بودند. او می‌گوید اپل در سکوت در حال آزمایش‌های جدید روی سیستم Face ID خود بوده تا آن را ارتقا دهد.

پروسر با استناد به منابع داخلی که نامشان را فاش نکرد، از به‌روزرسانی سیستم تشخیص چهره‌ی اپل گزارش می‌دهد که می‌تواند حتی با وجود استفاده از ماسک و عینک هم چهره‌ی کاربر را تشخیص دهد.

او مدعی است کارمندان اپل به‌ صورت ویژه در حال تست این قابلیت بوده‌اند:

درون شرکت، از کارمندان خواسته شد تا از ماسک و عینک استفاده و سخت‌افزار جدید را آزمایش کنند. بعضی از این آزمایش‌ها با ماسک و بدون ماسک برگزار شدند و بعضی دیگر با عینک و بدون عینک.

طبق آنچه گفته شده است، این تست‌ها با حضور در محیط‌های درونی و فضای باز صورت گرفتند که از انواع ماسک و عینک در آن‌ها استفاده شده است.

گویا اپل به‌صورت ویژه بر آموزش مجدد شبکه‌ی عصبی به کار گرفته شده در Face ID متمرکز شده است تا بتواند با توجه به بخش‌هایی از چهره که قابل مشاهده نیستند، هویت کاربر را تشخیص دهد.

تشخیص هویت بیومتریک یک جایگزین امن برای رمز عبورهای سنتی است و این تلاش اپل می‌تواند کاربران را به استفاده‌ی بیشتر از آن ترغیب کند. البته گفته می‌شود ممکن است آیفون ۱۳ در زمان عرضه از این ویژگی بی‌بهره باشد و این به‌روز رسانی مدتی بعد برای آن ارائه شود.

همه‌گیری کووید-۱۹ و استفاده گسترده از ماسک در سطح جهان باعث شده سیستم Face ID فعلی اپل در تشخیص چهره‌ی کاربران دچار مشکل شود. البته آن دسته از کاربرانی که از اپل واچ استفاده می‌کنند می‌توانند از ساعت خود برای باز کردن قفل آیفون کمک بگیرند.

همه‌ی کاربران آیفون از اپل واچ استفاده نمی‌کنند. بنابراین، کوپرتینویی‌ها باید جایگزینی مناسب برای این مشکل پیدا می‌کردند که خوشبختانه به لطف بهبودهای ایجاد شده در Face ID ممکن خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.